Комп'ютерний синдром: причини, симптоми, лікування та профілактика
Ні в жодному медичному довіднику немає такого захворювання, як «комп'ютерний синдром». Але життя в інформаційному потоці диктує свої правила: зараз вже складно уявити сучасну квартиру в мегаполісі або будь-якому великому місті без комп'ютера та Інтернету. Тому практикуючі лікарі-офтальмологи все частіше і частіше отримують скарги від пацієнтів на швидку стомлюваність, сухість та різь в очах, головні болі. Все це може бути викликано тривалим сидінням за електронно-обчислювальною машиною і зафіксованим контактом кришталиків з монітором. Все це спровокувало появу нового терміна серед офтальмологічних хвороб – синдром комп'ютерної втоми очей.
Причини комп'ютерного синдрому:
Різні скарги на зниження гостроти зору, біль в очах і у скронях, почервоніння і відчуття «піску» при роботі об'єднують комп'ютерний зоровий синдром. Все це є небажаними наслідками тривалої роботи за монітором «розумної машини». Подібні проблеми можуть бути ускладнені супутніми очними захворюваннями, такими як міопія (короткозорість) або вегето-судинна дистонія. Тому період, коли людина починає помічати вищезгадані симптоми, для кожного пацієнта суто індивідуальний. Часто люди бояться або просто не хочуть йти до лікаря, сподіваючись впоратися власними силами. Лише коли почервоніння не зникає навіть після сну, а зір помітно погіршується як при читанні, так і вдалину, пацієнт записується на прийом до офтальмолога. На жаль, подібна халатність може довести ситуацію до крайності, а з одним з життєво важливих органів почуттів жартує не варто. Основна причина сучасного недуги – фіксований погляд на дисплеї протягом тривалого часу. З-за нерухомої фокусування порушується мікроциркуляція і живлення роговиці. При цьому частота моргання помітно скорочується, згідно зі статистикою, в 10-15 разів у порівнянні з звичайним життям, що неприродно для слизової оболонки очей. Слізна плівка рогівки починає висихати, що і призводить до всіх негативних наслідків. Змусити себе моргати примусово дуже складно, тому вирішення проблеми треба шукати в збільшенні перерв при роботі за комп'ютером. Другий за популярністю проблемою є неправильно організоване робоче місце, а також невідповідність монітора сучасним вимогам. Тривале перебування в незручному положенні, погана освітленість монітора і клавіатури дають додаткове навантаження на очі.
Симптоми комп'ютерного синдрому:
При комп'ютерному зоровому синдромі виділяють наступні симптоми:
- відчуття втоми;
- почервоніння очей;
- головний біль;
- сухість слизової оболонки;
- ефект «стороннього предмета або піску»;
- інші відчуття дискомфорту.
Глаз инстинктивно хочет получить недостающее увлажнение, возникает непроизвольное частое моргание, текст на экране начинает расплываться. Возникают проблемы с фокусировкой на разные расстояния. Все эти признаки непостоянны, встречаются в различных сочетаниях, что может усложнить своевременное выявление заболевания. Но объединяющим фактором является длительное сидение за компьютером, ведь в те дни, когда человек находится не за монитором (особенно на свежем воздухе), жалобы практически не возникают, и симптоматика беспокоит пациента гораздо реже.
Лечение компьютерного синдрома:
Лікуванням синдрому повинен займатися лише лікар-офтальмолог. При необхідності він зможе підібрати якісні окуляри і лінзи, призначити очні краплі, які знімуть відчуття втоми і сухості рогівки. Більшість крапель нешкідливі і не викликають алергії. Тому їх дозволяється закопувати до 8-10 разів на добу. Досвідчений окуліст зможе порекомендувати сучасні препарати, що розрізняються за ступенем в'язкості. Біоактивні добавки, судинозвужувальні засоби, капсули з активними компонентами – всі вони захистять рогівку ока, забезпечать необхідну стабільність слізної плівки і усунуть почервоніння очей.
Профілактика комп'ютерного синдрому:
До профілактичних заходів зорового синдрому відносяться наступні заходи:
- правильне положення тіла (відстань між очима і монітором не менше 30 см, придбання крісла анатомічної форми)
- добре підібрані окуляри або контактні лінзи
- обов'язкові та регулярні перерви при роботі за комп'ютером
- встановлення спеціальних фільтрів для екрану електронно-обчислювальної машини
- закапування крапель, прописаних лікарем (для зняття втоми очей)
- Як вибрати окуляри онлайн: спосіб першийУ цій статті ми навчимося вибирати окуляри онлайн за параметрами оправи.